Trasa

Klikni pre zväčšenie

GPX súbor trasy Cyklomaratónu na rok 2024
Výškový profil trasy

ŠTARTOVAŤ sa bude od partnera X-BIONIC® SPHERE https://www.x-bionicsphere.com/ Dubová 33, Šamorín 931 01. Trať meria 315 km, vyráža sa smer Sládkovičovo, Galanta.

Tu nasleduje krátka prestávka na občerstvenie a doplnenie pitného režimu. Trvanie: cca 10 min. Odtiaľ ďalej smerom na Šaľu a cez Nitru, za ktorou začínajú stúpania, je prvá dlhšia prestávka po 123 km na čerpacej stanici oproti reštaurácii Zubor, ktorá poskytuje dostatok priestoru pre všetkých účastníkov i sprievod. Tu je možnosť zobliecť si teplé oblečenie. Trvanie: cca 30 – 40 min.

Trasa opúšťa hlavnú cestu a vedie cez Kozárovce a ďalej popri rieke Hron smerom na Žarnovicu. Pokračuje na Žiar nad Hronom, Trnavá hora až po druhú prestávku po 183 km pri križovatke cesty na Hronskú Dúbravu. Rieka Hron tu poskytuje možnosť osvieženia. Trvanie: cca 30 – 40 min.

Na ceste čaká Banská Bystrica, kde pelotón odbočuje na Donovaly. Toto stúpanie, najmä po Starých Horách, je prvou najväčšou previerkou fyzických aj duševných síl účastníkov v dĺžke 13 km. Pred stúpaním sa pelotón rozdelí na výkonnostné skupiny a stúpanie absolvuje každý sám. Na Donovaloch je najdlhšia prestávka s teplým obedom a doplnením pitného režimu. Tí účastníci, ktorí nezvládnu tento úsek, musia nastúpiť do zberného autobusu s tým, že stratia nárok na účastnícky Certifikát. V poslednom čase túto možnosť využíva iba málo účastníkov, sú to najmä tí, ktorí trasu a jej náročnosť nepoznajú alebo ju podcenili. Trvanie: cca 60 min.

Dolu serpentínami z Donovalov do Liptovskej Osady sa štartuje každých 5 sekúnd jednotlivo kvôli bezpečnosti na veľmi náročnom úseku, kde cyklisti dosahujú rýchlosť až 70 km/hod. Pri salaši v Liptovskej Osade sa pelotón spojí a pokračuje cez Ružomberok smerom na Ivachnovú. Na začiatku diaľnice odbočuje na Partizánsku Ľupču a pokračuje do Liptovského Mikuláša. Tento úsek je síce fyzicky náročnejší ako po minulé roky, ale dopraje účastníkom o to viac nádherných panoramatických pohľadov.

Z Liptovského Mikuláša sa dostávame k záverečnej fáze Cyklomaratónu. Po poslednej zastávke účastníkov na parkovisku za Demänovou (trvanie: cca 10 min.) pokračuje pelotón spolu a od Jaskyne Slobody (5 km pred cieľom) dostávajú účastníci zelenú na prezentáciu zostatku vlastných síl až do cieľa v najtvrdšej previerke. Cieľ je pred hotelom Ski & Wellness Residence Družba**** Jasná.